Tomáš Nezbeda (www.meriva-preklady.cz)
Závěrečný pozdrav v dopise/e-mailu aneb perlička českého pravopisu
Na naší facebookové stránce jsme se vás naposledy ptali, zda byste doplnili za výraz "Sbohem" čárku, či nikoliv:
Věta:
Vážený pane prezidente,
nemohu Vás volit. Mimo jiné proto, že si nepřeji z Pražského hradu opět slýchat vulgární výrazy. I malé děti se učí, že je nesmí veřejně používat!
Sbohem...
slušný člověk
Správné řešení:
Vážený pane prezidente,
nemohu Vás volit. Mimo jiné proto, že si nepřeji z Pražského hradu opět slýchat vulgární výrazy. I malé děti se učí, že je nesmí veřejně používat!
Sbohem
slušný člověk
Závěrečný pozdrav dle pravopisu
I závěrečný pozdrav se řídí pravidly českého pravopisu a je nutné odlišovat, kdy a jaké interpunkční znaménko máme za pozdravem použít, a kdy nikoliv. K závěrečnému pozdravu musíme přistupovat jako k samostatnému odstavci, který může mít různou povahu, a podle ní se řídíme:
1/ Nevětný pozdrav
Mezi nevětné pozdravy, tedy takové, v nichž se nevyskytuje sloveso, řadíme nejčastěji: S pozdravem, S přátelským pozdravem, S přáním pěkného dne, Hezký zbytek dne, Sbohem apod. V těchto případech nepíšeme na konci pozdravu žádné interpunkční znaménko.
S pozdravem
Jakub Šťastný
Sbohem
Jan Slušný
2/ Větný pozdrav s pokračováním na dalším řádku
Jako větný pozdrav v této variantě můžeme brát nejpoužívanější Zdraví, ale možná i Loučí se, Mává apod., které pokračují na dalším řádku jménem pisatele. Ačkoliv se zde vyskytuje sloveso, i v tomto případě interpunkční znaménko nepíšeme.
Zdraví
Tereza Krásná
Loučí se
Marie Milá
3/ Větný pozdrav
Třetí variantou jsou ve své podstatě věty se vším všudy. Pokud se tedy chcete rozloučit plnou větou, použijte vždy na konci formulace tečku, příp. neformálně vykřičník či tři tečky: Těšíme se na případnou spolupráci s Vámi. Srdečně zdravíme do Prahy. Přejeme mnoho úspěchů. Věřím, že se brzy zase setkáme.
Budu rád, když se znovu uvidíme!
Pavel Udatný
Přejeme Vám poklidně strávený důchod na Vysočině.
Tomáš Nezbeda